Ölçeklenebilirlikle geleceği garantiye almak

Endüstriyel üreticiler için akıllı fabrika prensiplerine doğru dönüşümün en zorlu tarafı geleceği planlamaktır. Bilgi temelli hizmet şirketleri ölçeklenebilirlik için buluta güvenirken, üreticiler üretim varlıklarının muhtemel ihtiyaçlarını da öngörmek zorunda....

Endüstriyel üreticiler için akıllı fabrika prensiplerine doğru dönüşümün en zorlu tarafı geleceği planlamaktır. Bilgi temelli hizmet şirketleri ölçeklenebilirlik için buluta güvenirken, üreticiler üretim varlıklarının muhtemel ihtiyaçlarını da öngörmek zorunda. Birçok makine uzun yıllar çalışmak üzere üretilmiştir. Dolayısıyla tam net olmayan bir gelecek için plan yapmak zor olabilir – özellikle de bugün yaşadığımız teknolojik değişimin hızıyla…

Esneklik için modüler üretim

Bu konuya bir çözüm getirmenin yollarından biri konuya esneklik açısından bakmaktır. Esneklik endüstriyel şirketlere rekabetçi ve müşteri odaklı kalmak için gereken atikliği sağlayabilir. Ayrıca endüstriyel üreticilere portföylerine yeni ürün ve ürün varyanları ekleme olanağı sağlar. Taleple başa çıkabilmek için sadece yeni hat alımı yapmaktansa üreticiler birçok makineyi birbirine bağlayabilir ve gereksiz birimleri artırıp azaltabilir.

Modüler üretim hem üretim çıktısı anlamında daha fazla seçenek sunar hem de aynı hat üzerinde daha geniş bir ürün yelpazesinin üretilmesine imkan kılar. Buradaki en büyük avantaj artık şirketlerin kristal bir küreden geleceği görmesine gerek kalmamış olmasıdır: talep artsa da azalsa da her zaman hızlı bir reaksiyon gösterebiliyor olacaklar. Eğer işlerine faydası olacak yeni bir teknoloji ortaya çıkarsa çok kolay bir şekilde mevcut makineler ‘zincirine’ yeni bir birim ekleyebilir veya eskimiş bir birimi yenisi ile değiştirebilir. Böylece daha kolay bir çekilde hızlı çözüm oluşturulabilir – hem de daha az mühendislik maliyeti ve çabayla. Örneğin plastik film üreticisi bir şirket aynı üretim hattında sadece bir veya iki ekipmanı değiştirerek farklı uzunluk ve kalınlıklarda film üretimi gerçekleştirebilir.

Gereksiz arıza sürelerinden kaçınmak

Arıza süreleri gelir ve kâr üzerinde ciddi bir kaçak olabilir dolayısıyla üreticilerin üretimi maksimize etme amacıyla arıza sürelerini minimize etmek istemesi anlaşılır bir durum. Yukarıda genel hatlarıyla anlattığımız modüler felsefe, şirketlerin herhangi bir kapatma süresi olmadan yeni birim ve teknolojileri ekleyebilmesine yardımcı olur. Şirketler normal makine temizliği veya bakımı gibi sürelerde yeni teknolojileri kolayca uygulamaya sokabiliyorlar. Modüler üretim yöntemleri yeni çalışanları (ya da mevcut çalışanları yeni makineler konusunda) eğitmek için de kullanılabilir. Çünkü bir kişi veya birimi eğitmek için hattın durdurulmasına gerek yoktur.

Makine üreticileri için esneklik = rekabet gücü

Modüler üretimin müşteriler için bariz faydaları olmasının yanısıra makine üreticilerine de müşterilerinin taleplerini daha uygun maliyetlerle ve zamanı etkin kullanarak karşılayabilmelerine de yardımcı olur. Bu özellikle kişiselleştirilmiş makinelere güçlü bir talep olan İtalya, Almanya ve Fransa gibi pazarlarda karşımıza çıkıyor. Makine üreticileri kolayca doğru birim seçkisini kombine edip müşteriye gönderebiliyor. Bu da müşterilere pazara ulaşma süresi ve işletmeye alma açılarından çok rekabetçi bir avantaj sağlıyor. Aynı şey mevcut makineler için de geçerli – müşteriler üretimi daha hızlı artırabiliyor.

Esnekliğin şartları: Gerekli altyapı

Tak-çalıştır esnekliğine sahip olmak isteyen üretici ve makine üreticilerinin sağlam bir temel olarak açık bir altyapıya ihtiyacı vardır. Rockwell Automation buna Connected Enterprise diyor. Connected Enterprise saha seviyesi ve kurum ağlarını birbirine yakınsaklaştırıyor, insan, süreç ve teknolojileri güvenli bir şekilde birbirine bağlıyor. Bu yakınsaklık aşağıdaki üç önemli unsurla etkileşim anlamında da yukarı ve aşağı yönlü ölçeklendirilebiliyor.

  • Ethernet/IP – birimler, hatlar ve kapsayıcı iş sistemleri arasında iletişim
  • Donanım – özellikle farklı birimlere kurulmuş kontrol sistemleri
  • Yazılım – hat üzerindeki tüm birimlerde kullanılabilecek bir tasarım ve konfigürasyon paketi dahil etmek

Endüstriyel Nesnelerin İnterneti için standartlaşmış, değiştirilmemiş Ethernet/IP hali hazırda mevcut ve en küçük şirketlerden global şirketlere kadar bir omurga görevi görmeye başladı. Ölçeklenebilirlik akıllı varlıkların kolayca bağlanabilmesini ve entegre olabilmesini sağlıyor. Varlık akıllandıkça üretim performansını ve verini iyileştirmek için çıkan veriyi kullanma olanakları çoğalıyor. Bu konsepti uygulamak üreticilerin fabrikalarını akıllı üretim tesisine dönüştürme şansı veriyor.

Ethernet/IP yeni birimlerde kesintisiz iletişim ve kontrol cihazlarının hızlı konfigürasyonunu sağlıyor. Bu durumda donanım tarafına Rockwell Automation ControlLogix ve CompactLogix gibi programlanabilir otomasyon kontrol cihazları (PAC veya PLC) dahildir. Bu cihazlar ortak bir kontrol motoru ve ortak bir gelişim ortamı kullanmalarının yanı sıra kullanımları da kolaydır. Ayrıca kontrol sistemleri, üreticilere ve OEM’lere geliştirme zaman ve maliyetlerini azaltmada yardımcı olan I/O modülleri ve yazılımlar arasında sıkı entegrasyon sağlamak üzere tasarlanmışlardır. Bu entegrasyon aynı zamanda yukarıda bahsedilen modüler üretim öğretilerini de kolaylaştırır. Üçüncü ölçeklenebilirlik sütunu ise denklemin yazılım tarafıdır. Rockwell Automation’da makine üreticileri ve üreticiler tarafından esnekliği ve modülerliği kolaylaştırmak için kullanılan yazılım Studio 5000® ortamıdır.

Ekstra esneklik için akıllı algılama
Rockwell Automation’ın IO-Link Masters gibi sekiz sensöre kadar bağlantı sağlayabilen akıllı algılama çözümleriyle şirketler çoklu sensör profilleri kurabilir ve yedekleyebilir. Farklı paket büyüklükleri için saniyeler içinde değiştirilebildikleri için esnek üretime de katkı sağlarlar.

Studio 5000: geliştirmenin kalbinde modülerlik
Birleşik bir mühendislik ortamı kullanıcılara sezgisel arayüzün yanı sıra mühendislik ve tasarım unsurlarını birleştiren standart bir çerçeve sağlar. Karmaşık kontrol çözümlerinin geliştirilmesini kolaylaştırır ve hızlandırır, aynı zamanda gerçek zamanlı üretim verisini daha erişilebilir hale getirir. Studio 5000’deki modüllerden biri özellikle müşterilerin ölçeklenebilirlik ve esneklik hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan Application Code Manager. Bu modül geliştiricilere şablonlar şeklinde tekrar kullanılabilir kod kitaplığı oluşturma imkanı sağlar. Varolan bir şablon yeni uygulamanın gerekliliklerine uyarlanabildiği için özelleştirilmiş makine faydası geliştiricilerine bile fayda sağlar.

Kitaplık objelerine entegre olan konfigürasyon ayarlarının geliştiriciye objenin bir projede nasıl kullanıldığıyla ilgili detayları sağlamasıyla bu kolaylaşır. Geliştirici objeyi tekrar kullandığında hem kodun kendisini hem de objeyle ilintili tüm grafikleri anında görebilir. Application Code Manager başarılı modüler üretimde hayati bir role sahiptir çünkü yazılımın kendisi de modüler felsefeyi temel alarak geliştirilmiştir.

Sonuç: esnek bir gelecek
Modüler üretim stratejisi dijital dönüşümü ve akıllı fabrika girişimlerini hızlandırmak için iyi bir yol olabilir. Ekonomi, pazar veya belirli bir ürüne olan talep büyüse de küçülse de şirketler hızlı ve uygun maliyetli bir şekilde tepki gösterebiliyor. Rockwell Automation kendi kurumsal stratejisini bu prensipler üzerine kurmuştur, bunun sonucunda da Endüstri 4.0’a doğru yolculuğu devrimden ziyade bir evrimdir. Bu tam da riski azaltmak ve sermaye ve operasyonel harcamaları kontrol altında tutmak isteyen şirketlerde olması gerekendir.

Kutu: Connected Enterprise eylem halinde: Teknoloji harikaso Babybel fabrikası

Bel Group beş uluslararası markası The Laughing Cow®, Kiri®, Leerdammer®, Boursin® ve Mini Babybel® ve 25’in üzerinde yerel markasıyla dünyanın en büyük üçüncü markalı çinli şirketi. Brookings, Güney Dakota’da bulunan yeni teknoloji harikası Mini Babybel tesisi tam entegre, tek-ağ otomasyon, hareket, güvenlik ve tesis yönetimi çözümlerine sahip.

EtherNet/IP temelli olan bu teknolojiler aynı zamanda Connected Enterprise’ın faydalarını da kuvvetlendirir. EtherNet/IP iletişim altyapısı ile birlikte çalışan Rocwell Automation Integrated Architecture® yeni fabrikayı akıllı, güvenli ve sürdürülebilir bir tesis yapma konusunda yardımcı oldu. Ayrıca şirkete Connected Enterprise’ın tüm faydalarına erişim sağladı: Kurumsal ağ ve endüstriyel uygulamalarla karşılıklı çalışabilirlik – fabrikada oluşan büyük hacimdeki bilgilerden daha fazla değer yaratılmasını sağlıyor. Allen-Bradley® Kinetix® sürücüleri doğrudan EtherNet/IP bağına bağlı olarak peynir presleme makinelerinde kullanılan çoklu aksları yönetir. Üretim hattının her bir bölümü bir güvenlik kontrol cihazı tarafından kontrol edilir ve her biri bir EtherNet/IP ağıyla bağlıdır. Bu Bel’e diğer bölümler çalışırken belirli bir bölümü durdurabilme imkanı vererek verimi ciddi ölçüde artırır. Bugün tesis 7/24 aşırı yüksek bir otomasyon seviyesiyle ve yıllık 10.000 ton Babybel peyniri üretim hedefine yaklaşarak çalışmaktadır.

Categories
Genel

RELATED BY